Naminė granola: receptas sveikai mitybai ir sotiems pusryčiams

Jei pradėjote domėtis sveika mityba ir sveikais produktais, tikėtina, jog žodį granolą išgirdote vieną pirmųjų. Tai gana populiarus ir pripažintas sveiku produktu tiek užkandžiams, tiek pusryčiams. Tad šiandien šiek tiek plačiau pažvelgsime į tai kas yra granola, kodėl ją geriau ruošti namuose ir kuo ji gali būti mums naudinga.

Kas yra granola?

Granola yra klasikinis pusryčių maistas, kurį paprastai sudaro avižos, smulkinti riešutai ir medus. Šiandien granolos galima įsigyti įvairiausių formų, pradedant be glitimo, mažu cukraus kiekiu ir pan. Tačiau mitybos specialistai ir maisto entuziastai teigia, jog geriausia granola – tai namuose pagaminta granola. Tuo labiau, jog granola receptas yra itin paprastas.

Jums reikės:

 • 2 šaukštų aliejaus,
 • 125 ml klevų sirupo,
 • 2 šaukštų medaus,
 • 1 šaukštelio vanilės ekstrakto,
 • 300 g avižų dribsnių,
 • 50 g saulėgrąžų sėklų,
 • 4 šaukštų sezamo sėklų,
 • 50 g moliūgų sėklų,
 • 100 g migdolų dribsnių,
 • 100 g džiovintų uogų,
 • 50 g kokoso drožlių.

Ingredientų pagrindas dribsniai, džiovintos uogos, riešutai ir sėklos. Jei kažko neturite kas paminėta čia – pakeiskite kitais panašiais ingredientais. Pagaminus porą kartu suprasite kas jums labiau patinka ir jau patys pradėsite rinkti savo ingredientų derinį.

Kaip gaminti:

Įkaitinkite orkaitę iki 150C  su ventiliatoriaus funkcija. Dideliame dubenyje sumaišykite aliejų, klevų sirupą, medų ir vanilę. Supilkite visus likusius ingredientus, išskyrus džiovintus vaisius ir kokosą, ir gerai išmaišykite.

Į kepimo skardą įklokite kepimo popieriaus ir tolygiai paskirstykite mišinį. Jei gaminsite pagal receptą, šį kiekį paskirstykite ant dviejų kepimo skardų. Kepkite 15 min., tada įmaišykite kokosą ir džiovintus vaisius ir kepkite dar 10-15 min. Kepimo metu kelis kartus pamaišykite mišinį, kad skrustų tolygiai.

Iškepus ištraukite iš orkaitės ir supilkite į padėklą, kad atvėstų. Patiekite su šaltu pienu ar jogurtu. Naminę granolą sandariame inde galima laikyti iki mėnesio.

Kodėl naminė granola yra sveikas pasirinkimas?

Naminė granola taip pat gali būti labai sveikas pasirinkimas vietoj pusryčių dribsnių. Granola paprastai gaminama kepant avižų, riešutų ir džiovintų vaisių derinį orkaitėje, kol jis taps traškus. Daugumoje granolų rūšių yra nemažas kiekis baltymų ir sveikų riebalų. Be to, joje yra keletas vitaminų ir mineralų, įskaitant fosforą, magnį, manganą ir B grupės vitaminus.

Nepaisant maistinių medžiagų kiekio, parduotuvėje pirktoje granoloje būna daug pridėtinio cukraus, todėl geriausia granolą pasigaminti patiems.

Atminkite, kad granoloje yra gana daug kalorijų. Viena  porcija (apie 120 gramų) suteikia beveik 600 kalorijų. Dėl šios priežasties granolą geriausia valgyti saikingai. Norėdami kontroliuoti savo suvartojimą, laikykitės maždaug 80-100 gramų porcijos.

Kuo granola skiriasi nuo miuslių?

Tiek miuslis, tiek granola yra avižinių grūdų pagrindu paruošiami produktai. Dauguma jų ingredientų yra tie patys. Paprastai jie yra:

 • avižų dribsniai,
 • riešutai, pavyzdžiui, graikiniai riešutai ar migdolai,
 • džiovinti vaisiai, tokie kaip razinos, spanguolės, abrikosai ar datulės,
 • sėklos, tokios kaip chia, sezamo ar linų sėklos.

Be to, sudėtyje gali būti ir kitų grūdų, tokių kaip miežiai, kvinoja ar soros. Tiek miuslius, tiek granolą lengva pritaikyti, pridedant papildomų ingredientų, tokių kaip papildomi riešutai ar švieži vaisiai.

Taigi savo sudėtimi tiek granola, tiek miusliai yra panašūs. Tačiau pagrindiniai jų skirtumai yra susiję su jų gaminimu ir patiekimu.

Skirtingai nuo granolos, miuslių ingredientai nėra kepami, vadinasi, jie yra žali ir neapdoroti. Miusli tradiciškai per naktį mirkomas piene ar sultyse ir patiekiamas šaltas. Arba galite mėgautis tiesiai iš pakelio su pienu, arba užvirinti su pienu ar vandeniu, kad košė būtų šilta.

Tuo tarpu granola gaminama maišant tokius ingredientus kaip riešutai, avižos ir džiovinti vaisiai su aliejumi ir saldikliais – paprastai medumi, klevų sirupu ar cukranendrių cukrumi – ir juos kepant. Tai sukuria klasikinius traškius gumuliukus. Skirtingai nuo miuslių, granola dažniausiai patiekiama šalta. Galite valgyti tiesiai iš maišelio kaip užkandį, su pienu arba kaip traškų jogurto užpilą.